Sunday, January 29, 2017

zemlja za cvece

 Veoma važna komponenta za lepo i bujno cveće je kvalitetna zemlja.

Kvalitet zemlje dosta utiče na rast i lepotu cveća.Međutim sve vrste cveća ne reaguju isto na neke vrste zemlje.Zemlju možete naći u prirodi ili je kupiti u cvećarama ili kod distributera. Zemlju možete pripremiti sami tako da odete blizu nekog starog stabla,hrasta ili drugog,i oko stabla sakupite lepu mekanu,rastresitu humusnu zemlju.
Ako ima neko šuplje stablo i u njemu ima zemlje ,koja se stvara godinama od lišća i ostalih biljaka može biti veoma dobar humus.
Također može i baštenska zemlja al uz dodatak humusa jer ona je teška i nije obično dobra za cveće. Blizu mesta gde se odlaže stajnjak je veoma hranjiva zemlja,pripazite da ne bude jaka,dodati malo obične zemlje ili humusa. Većina zemlje,koja se kupuje je pripremljena za pojedine vrste cveća,ima izbalansiranu ph vrednost i ishranu,te kao takva je spremna za nove biljčice Probajte malo eksperimentisati.

  Hedera kod nas poznatiji kao brsljan tolerantan na razne tipove zemlje


Postoje razne vrste hedere ali na našim prostorima se najviše uzgajaju ,njemački,švedski,puzajući ...
Najpoznatija je vrsta Hedera helix koja je veoma lepa ukrasna biljka koja se gaji kao saksiska biljka.Veoma brzo se širi kao puzavica.
Većih listova ali sporijeg rasta je kanarski bršljan koji nema vazdušno korenje pa mu je potreban potporanj.Bršljane sadimo i kao biljke u visećim saksijama te su veoma pogodne za prekrivanje ogoljelog tla.Tako da i niski grmoliki oblici pokazuju svoju lepotu.Za sadnju na zemlju najbolji su Eva,Glacijer ..
Bršljan je veoma koristan i omiljen međutim nije ga lako uzgajati naročito u sobnim uslovima.

Thursday, January 26, 2017

uzgoj i nega cvetne begonije

cvetna begonija
Ova lepa biljka je pravi odmor za oči, zbog svojih dekorativnih listova raznih boja.
Njena lepota dolazi do izražaja samo ako joj date odgovarajuće uslove.
 Voli dosta svetlosti ali ne direktnu izloženost sunčevoj svetlosti.
 Odgovaraju joj temperature preko 18°C  zato sto potiče iz tropskih krajeva.
Ne voli suh vazduh sto je obično problem kod centralnog grejanja.
Zalivam je jednom nedeljno,ponekad i češće uz dodavanje tečnog đubriva za cveće.
Kad je jako bujna poželim da imam jos neku saksiju,otkinem pelcer stavim u vodu i kad krene korjenčić posadim novu biljku u saksiju.
U kući ne narastu naročito velike,oko 30 cantimetara visoko i oko 50 cm u promeru.Poraste pet do šest listova godišnje.
Biljka cveta leti ali je poželjno cvetove odstraniti da bi listovi bili lepši
Presađuje se u proleće, ako je saksija mala novi listovi postaju sitni i korjenje počinje da izlazi kroz rupice za vodu.




 Asparagus ili kako je još zovu,šparoga,biljka koja dosta liči na paprat. Uzgaja se zbog svojih paperjastih  listova koji mogu da se savršeno uklope sa drugim cvećem. Dve najuzgajanije vrste špargle su asparagus plumosus i asparagus densiflorus. Špargla nema lišće već igličaste izboje koji su nežni.Špargla se lako uzgaja zbog svoje visoke tolerancije prema osvetlenju,vlažnosti i temperaturi prostorije.Može da se gaji i kao viseća lončarica.

kako imati lep asparagus ili ukrasnu šparglu

  temperatura - mada je veoma tolerantan na temperaturne oscilacije asparagusu najviše prija umereno topla prostorija sa        najmanjom temperaturom 10 stepeni.Stalno visoke temperature također mogu biti štetne. osvetlenje i vlažnost zraka - voli mesto bez direktnog sunca uz dosta svetlosti,mada mu i polusenovito mesto ne smeta.Povremeno je potrebno orošavanje naročito zimi zbog grejanja i suhog vazduha. presađivanje i razmnožavanje - presađuje se svake godine u proleće. Asparagus se razmnožava delenjem u bilo koje doba godine. Semenom se razmnožava u proleće.

neki od problema kod uzgoja asparagusa

-kad lišće žuti ,vrhovi postaju tamni ili sprženi,lišće opada -veoma čest uzrok je previše sunca ili presuh supstrat -kad lišće opada i žuti - često je pretoplo i bez dovoljno svetlosti -kad biljka počne da ugiba - može da se desi zbog preobilnog zalivanja

Monday, January 16, 2017

perzijska ciklama nega i uzgoj

perzijska ciklama u cvetu
perzijska ciklama

Perzijska ciklama je najlepša biljka koja cvate zimi i veliko je zadovoljstvo onog tko je uspije što duže održati.
Mnogima pokušaj da je održe ne uspe jer ciklama naočigled propadne.
 Tajna uspeha je u prilagođavanju biljke na uvjete u vašem domu.
Za što duži opstanak,držite je stalno u hladnoj prostoriji,održavajte stalno visok stepen vlažnosti zraka tako da stoji na podlogi posutoj mokrim peskom ili da saksija bude obložena mokrim tresetom.
Što je na hladnijem to će duže trajati. Cyclamen persicum jedna je od 16 poznatih vrsta ciklama koje potiču iz sredozemnog područja.
Perzijska ciklama potiče iz male Azije,gde je pronađena 1731 godine.Ime joj potiče iz grčke reči kyklos što znači kružno,jer se cvetno stablodok se stvara plod smota kao spirala. Izvorne vrste imaju male ,nežne cvetove i uglavnom celo lišće zeleno. Današnji varijeteti imaju širok spektar boja od bele,svetloružičaste , tamnoružičaste,ujednačene narančastoljubičaste do ostalih boja. Listovi su srebrenoprošarani.Novije varijetete je lakše uzgajati zbog njhove pažljive selekcije i križanja biljaka pogodnih osobina.
Pogledati pri kupovini nove ciklame u saksiji: dobro negovana biljka mora imati čvrste listove.Mlitave biljke će brzo propasti.Ciklama mora imati dosta pupoljaka  koji izbijaju iz krošnje.Gomolj mora malo viriti iz zemlje,odmaknite lišće i proverite ima li znakova truljenja.
veličina i rast : prosečna visina je od 30 do40 cm. uključujući i cvetove.U razmeru s veličinom gomolja biljke izbacuju mnoštvo cvetova i listova.Nakon cvatnje venu.
 doba cvatnje : cvate od jeseni do proleća.Seme posejano leti ove godine daće biljku u cvatu sledeće godine.
svetlo i temperatura : vole mnogo svetla ali moraju biti zaštićene od jakog sunca.Pogoduje im dnevna temperatura od 7-15 stepeni a noću oko5 stepeni.Leti se mogu uzgajati vani.
saksijska  ciklama
voda i prihranjivanje : zemlja mora biti vlažna ali ne sije stajati u vodi.zalivajte u tanjr da se ne kvasi gomolj.Dok biljka cvate zalivajte dva puta nedeljno.U vreme rasta i cvatnje prihranjujte je tekućim gnojivom jednom nedeljno.Kad biljka uvene pustite je da miruje na hladnom mestu ali da ne smrzne.Ređe je zalivajte samo da se zemlja ne osuši.Kad se počnu pojavljivati novi listovi ponovo počnite češće zalivati i prihranjivati.
presađivanje i razmnožavanje : presađuje se nakon cvatnje,kad stari listovi propadnu a novi se počnu pojavljivati.Pažljivo odstranite uvele listove i cvetove.Ciklamu ne  stavljajte u velike saksije jer bolje cvate u maloj.Od zemlje joj najbolje odgovara ilovasti kompost.
 Razmnožavanje iz semena i delenjem lučice. Seme morate držati na temperaturi između
13-16 stepeni u klijalištu

Sunday, January 8, 2017

palma

Rast i razvoj ukrasne palme-vrste Chamaedorea elegans poznate i pod imenom Neanthe Bella

To je patuljasta,spororastuća palma,pogodna za prostorije. Njeni lepi listovi dugački su od 30 do 60 centimetara.potiče iz Meksika ,odakle je prenesena 1873.
 Ova palma je umjerenih zahteva a od svega najbitnija joj je voda.Mora se zalivati i ljeti i zimi. Vrlo brzo se javljaju cvetovi tj. kod veoma mladih biljaka.Cvet je zelena grančica prekrivena nežnim,mimozi sličnim cvetovima,koji se lepo ističu naspram listova.Nakon cvatnje pojavljuju se mali bobičasti plodovi.
 Na svom prirodnom staništu raste u senci visokih stabala pa se može uzgajati u hladu. Dok je mala može se uzgajati u boci a može i kao vodena kultura.
Veličina-naraste i do 120 cm.Pojedini listovi su obično dugački od 30 do 60 cm.
Voda-biljka se uvek mora održavati vlažnom,dva do tri zalivanja nedeljno leti a jedno zimi.  Rast-raste polako sa dva tri lista godišnje.
Prihranjivanje-leti svakih dve nedelje tečnim hranjivima,a zimi ređe.
Razmnožavanje-u prolećeiz semena.Za klijanje je potrebna visoka temperatura oko 27°C,i velika vlažnost vazduha.
 Zemlja-potreban joj je tresetni kompost ili zemlja za palme.